Kilka słów o odchudzaniu

By
Czas czytania 2 Minut

Odchudzanie nierozerwalnie związane jest z naszym życiem. Dziś nawet szczupłe osoby przechodzą na dietę, aby dorównać wzorcom kreowanym przez media. Utrata masy ciała staje się dla niektórych fanatyzmem, którego konsekwencje mogą być opłakane w skutkach. Dlatego odchudzajmy się z głową wyznaczajmy granice i nie róbmy odstępstw od wcześniej ustalonych reguł.

18

Statystyki dotyczące nadwagi i otyłości w Polsce są wstrząsające, już ponad 60 % mężczyzn i ponad połowa kobiet cierpi na tą dolegliwość. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zaniedbania własnego ciała. Akceptacja swojego monstrualnego wyglądu staje się powszechna. Tylko nieliczni decydują się na odchudzanie, robiąc to nieumiejętnie mamy do czynienia z efektem jojo, zamiast tracić zbędne kilogramy zyskujemy kolejne. Mamy tutaj do czynienia z błędnym kołem, odchudzając się nieumiejętnie możemy doprowadzić do zaburzeń łaknienia i chorób takich jak bulimia i anoreksja, nie odchudzając się wcale mamy do czynienia z nadwagą i otyłością wszystkie te dolegliwości związane są z zaburzeniami psychicznymi, o których się nie mówi w towarzystwie, gdyż stanowią wstydliwy problem.

Nadwaga spowodowana jest zaburzeniami genetycznymi, metabolicznymi, złym stylem życia, oraz obciążeniami wyniesionymi z okresu dzieciństwa, żyjemy w państwie konsumpcji, życie narzuca nam tępo, któremu trudna nadążyć, próbujemy nadrobić czasem, który przeznaczony jest na przygotowywanie i konsumpcje posiłków. Jemy zatrważające ilości pokarmów łatwych w przygotowaniu składających się głównie z tłuszczów i węglowodanów. Niedobory uzupełniamy farmakologicznymi substytutami. I tyjemy. A wraz z nami nasze dzieci. Rośnie nowe pokolenie grubasów, jeszcze większe niż poprzednie.

Po drugiej stronie barykady stoi tak samo groźna choroba związana z niedostateczną podażą pokarmu, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, głodówką i wywoływaniem wymiotów. Bulimia i anoreksja. Jest ona skutkiem niekontrolowanego odchudzania, braku samoakceptacji i presją wywoływaną przez otaczające środowisko. Telewizja na przemian lansuje bardzo chude osoby z seksownymi kształtami rozmiaru XXL. Na świecie nie ma miejsca dla osób o normalnej wadze ciała, na przód wybiły się dwie grupy chudzielce kontra zawodnicy sumo. Obie grupy mają na swoim koncie wiele chorób, których skutek może być śmiertelny.

Określając prawidłową masę naszego ciała można wspomóc się popularnym wskaźnikiem BMI Wystarczy podzielić masę ciała podaną w kilogramach przez wysokość do kwadratu podaną w metrach. Wynik pomiędzy 18,5 – 24,9 będzie dla nas idealną wagą, wartości powyżej powinny skłonić nas do odchudzania, wskaźnik poniżej tej normy sugeruje, aby przybrać na masie.

Gdyby społeczność kierowała się tym banalnym wskaźnikiem nasza cywilizacja nie musiałaby się borykać z nadwagą, bulimią, anoreksją, otyłością i chorobami im podobnymi. Oczywiście są również inne względy natury psychicznej i genetycznej, na które ów wskaźnik nie ma wpływu jednak dotyczą one niewielkiego procentu ludzkości. Odchudzajmy się z głową, najlepiej pod kontrolą specjalisty dietetyka, tak niedocenianego w naszym kraju.

[php snippet=54][php snippet=55]
Agata Wolfowicz
Redaktor | Website | + posts

Zajmuje się dziennikarstwem, grafiką i popularyzowaniem zdrowego stylu życia. Od lat poszerza swoją wiedzę o tym, jak żyć i odżywiać się zdrowo. Ma nadzieję, że lektura strony dobrana-dieta.pl przyczyni się do popularyzacji zdrowia wśród czytelników i pozwoli im stawiać kolejne kroki ku zdrowiu oraz wymarzonej sylwetce.

Leave a Comment

You may also like