Piramida pokarmów

By
Czas czytania 2 Minut

Podstawą planowania zdrowej diety jest piramida pokarmów, którą stworzyli specjaliści z USA. Piramida pokarmów jest bardzo ważna w planowaniu zdrowej diety zwłaszcza dla ludzi, którzy chcą opracować sobie jadłospis zdrowy i pokrywających zapotrzebowanie ich organizmu na wszystkie składniki pokarmowe.

56

Podstawę w takiej piramidzie stanowią produkty bogate w skrobię tj. makarony, kasze, ryże i inne przetworzone lub nieprzetworzone ziarna oraz pieczywo. Według specjalistów to one powinny stanowić podstawę posiłków spożywanych w ciągu dnia. Powinno się je spożywać od 6-11 razy dziennie.

Kolejne piętro w piramidzie pokarmów zajmują owoce i warzywa, które należy jeść 3-5 razy dziennie. 

Wyższe piętro zajmują wysokobiałkowe produkty tj. mięso, drób, fasola, jaja, ryby, orzechy oraz produkty mleczne takie jak mleko, sery czy jogurty trzeba je jeść 2-3 razy dziennie.

Szczyt piramidy zajmują tłuszcze zwierzęce, oleje roślinne oraz słodycze, które powinny być spożywane sporadycznie.

[the_ad id=”1602″]

57


Podstawą zdrowego żywienia jest przede wszystkim zdrowa dieta. Najlepszym sposobem sprawdzenia tego co jemy jest wypisanie wszystkich produktów, które spożywamy w ciągu trzech dni. Następnie należy uzupełnić zapiski o te produkty, które są zawarte w piramidzie pokarmów i dostarczają naszemu organizmowi niezbędnych składników pokarmowych. Wykreślić należy z kolei te produkty, które nie wnoszą żadnych korzyści do naszej diety. Podstawą posiłków powinny być dania oparte na owocach, warzywach oraz ziarnach, a nie na mięsie, rybach czy drobiu. Zdrowa dieta to zrezygnowanie z jedzenia tłuszczy nasyconych na rzecz tłuszczy jednonienasyconych i wielonienasyconych.

Należy również zachować umiarkowane jedzenie potraw wysokokalorycznych i tłustych takich jak jaja, sery zwłaszcza żółte i słodyczy. Warto także zmniejszyć stosowanie soli na rzecz innych przypraw. Konstruując własną dietę warto ją dostosować do własnego stylu życia, tak aby spożywane posiłki odpowiadały naszym oczekiwaniom i potrzebom. Nie warto zmuszać się do jedzenia potraw, których się nie lubi.

[php snippet=54][php snippet=55]
Agata Wolfowicz
Redaktor | Website | + posts

Zajmuje się dziennikarstwem, grafiką i popularyzowaniem zdrowego stylu życia. Od lat poszerza swoją wiedzę o tym, jak żyć i odżywiać się zdrowo. Ma nadzieję, że lektura strony dobrana-dieta.pl przyczyni się do popularyzacji zdrowia wśród czytelników i pozwoli im stawiać kolejne kroki ku zdrowiu oraz wymarzonej sylwetce.

Leave a Comment

You may also like