Dieta odchudzająca

By
Czas czytania 3 Minut

BMI (ang. Body Mass Index) to współczynnik masy ciała, który obliczamy dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod obliczania odpowiedniej masy ciała zarówno przez laików jak i profesjonalistów. Od tego wszystko się zaczyna. Jeżeli BMI wynosi 25 – 29,9 mamy do czynienia z nadwagą, wskaźnik powyżej 30 przypisywany jest otyłości im wyższy tym stopień otyłości bardziej zaawansowany. Body Mass Index poniżej 18,5 wskazuje na niedowagę. Waga w normie przypisywana jest współczynnikowi pomiędzy 18,5 – 24,9. Oczywiście drobne odchylenia od tej normy są zjawiskiem powszechnym i mogą być zależne od indywidualnej fizjologii człowieka.

20

Fizyka jest nierozerwalnie związana z naszym życiem – więcej energii potrzeba do poruszenia większej masy w celu pokonania siły grawitacji. Choć odpowiednia ilość tłuszczu jest niezbędna dla zdrowia i funkcji fizjologicznych, jednak nadmiar stanowi zbędny balast. Gdy obciążenie nie jest zbyt wielkie można zastosować dietę na odchudzanie i z powrotem powrócić do wymarzonej sylwetki. Bezpieczne zmniejszenie nadmiaru tłuszczu, może poprawić wydajność energetyczną, ponieważ będzie trzeba przemieszczać mniejszą masę ciała.

Skuteczna dieta odchudzająca niesie ze sobą duże ryzyko, jeżeli jest praktykowana w nieodpowiedni sposób bez kontroli specjalisty. Szczególne zagrożenie niesie dieta stosowana przez dłuższy okres czasu przez osoby obciążone chorobami współistniejącymi w otyłości i nadwadze. Są to przede wszystkim miażdżyca, podwyższone frakcje cholesterolu, cukrzyca II stopnia, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, choroby układu krążenia, choroby nerek, kamica żółciowa. Zdrowa dieta odchudzająca powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania ustroju człowieka. Należy pamiętać, że odchudzanie jest procesem długotrwałym, a zmiana stylu życia dożywotnim wyrokiem.

21

Dlatego też poza przygotowaniem fizycznym należy uzbroić się w dużą rezerwę psychicznego spokoju. Niewłaściwie stosowana dieta odchudzająca może doprowadzić do zaburzeń łaknienia idąc dalej do zaburzeń hormonalnych, braku miesiączki i nieprawidłowego metabolizmu kości, osteoporozy, osłabienia, zwolnienia akcji serca, niedokrwistości, wypadania włosów, zaparć, drażliwości i zmienności nastroju. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad żywienia. Nie można tracić więcej niż 1 kg na tydzień bez kontroli lekarskiej. Należy poprosić lekarza lub dietetyka sportowego o ułożenie odpowiedniego programu umożliwiającego kontrolę masy.

Prawidłowo zbilansowana dieta odchudzająca powinna być bezpośrednio powiązana z aktywnością fizyczną, tylko takie połączenie da satysfakcjonujące efekty. Należy również pamiętać o paru podstawowych zasadach, które są nieodzownym elementem każdej diety i milowym krokiem ku idealnej sylwetce.

Nie należy podjadać między posiłkami, ostatni posiłek spożywamy przed godziną 18, należy zrezygnować ze słodyczy, kawy. Kofeina zwarta w kawie odwadnia organizm i zakłóca wchłanianie wielu składników odżywczych, w tym wapnia. Alkohol jest źródłem pustych kalorii, które również przysparzają zbędnych kilogramów, posiłki powinno się spożywać w równych odstępach czasu, jemy mało, a często. Niewskazana jest głodówka. Organizm ma naturalną, wykształcona ewolucyjnie skłonność odkładania zapasów w czasie kryzysu, a głód jest właśnie takim czasem. Bilans energetyczny naszego organizmu powinien mieć wartość ujemną spożywamy mniej kalorii niż spalamy. Dostarczamy naszemu ciału zdrową i łatwo strawną dietę bogatą w błonnik z ograniczeniem tłuszczy i złożonych węglowodanów. Zalecenia te powinny być stosowane nawet przez osoby, które nie są na diecie, a już na pewno przez osoby, które osiągnęły satysfakcjonująca wagę i chcą ją utrzymać. Nie są one kluczem do utraty wielu kilogramów przez osoby cierpiące na otyłość, w takich przypadkach niezbędna jest pomoc specjalisty i wieloletnia praca interesanta.

[php snippet=54][php snippet=55]
Agata Wolfowicz
Redaktor | Website | + posts

Zajmuje się dziennikarstwem, grafiką i popularyzowaniem zdrowego stylu życia. Od lat poszerza swoją wiedzę o tym, jak żyć i odżywiać się zdrowo. Ma nadzieję, że lektura strony dobrana-dieta.pl przyczyni się do popularyzacji zdrowia wśród czytelników i pozwoli im stawiać kolejne kroki ku zdrowiu oraz wymarzonej sylwetce.

Leave a Comment

You may also like