Zdrowe odżywianie

By
Czas czytania 2 Minut
16

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna – wszystko z umiarem powiedział Hipokrates i miał rację. Bo to właśnie w umiarze kryje się tajemnicą długowieczności. Według mitologicznych wierzeń ambrozja i nektar bogów zapewniał nieśmiertelność, dziś wiemy, nieśmiertelność nie jest nam dana, ale możemy przeżyć nasze życie ciesząc się zdrowiem zarówno naszego ciała jak i ducha. A to za sprawą dobrze zbilansowanej diety, umiaru i aktywności fizycznej. Jak tego dokonać? Wybierajmy pokarmy naturalne, bogate w składniki odżywcze, omijajmy chemiczne przetwory potrafiące swoją datą ważności zaskoczyć nawet bogów z Olimpu, unikajmy konserwantów, przygotowujmy jedzenie w domu, nie zbliżajmy się do fast foodów. Te ostatnie w bardzo krótkim czasie zaprowadzą nas do bram Hadesu, jednak z przeprawą przez Styks w łodzi Charona możemy mieć nie lada problem, z takim nadbagażem składającym się z naszego tłuszczu możemy nie przepłynąć na drugi brzeg.

Archibald Joseph Cronin napisał jedz mniej, bramy raju są wąskie. Dlatego też warto zainwestować w owoce i warzywa, z przewagą tych drugich gdyż są mniej kaloryczne i bardziej pożywne zdrowe odżywianie to podstawa. Zwykła kapuściana głowa, niedoceniona przez wielu śmiertelników posiada więcej walorów niż niejeden egzotyczny owoc. Bogata w błonnik poprawia pracę jelit, pobudza perystaltykę, dzięki czemu odczuwamy nieziemską lekkość, posiada pokłady niezastąpionego potasu oraz kwasu foliowego niezbędnego do prawidłowego rozwoju ciąży. Jest bogata w witaminę C oraz potas. Pierwiastek ten sprawia, że nasze włosy i paznokcie są silne i zdrowe poprawia się koncentracja, pamięć, praca nerek, wytrzymałość naszych mięśni. Pobudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów, białek oraz reguluje gospodarkę wodną naszego organizmu.

Grejpfruty owoce, którym warto poświęcić chwilę, gdyż mogą mieć cudowny wpływ na naszą sylwetkę i nie tylko. Pobudzanie perystaltyki to jedna z wielu zalet tych owoców, do kolejnych należą: duża zawartość soli mineralnych, witamin, kwasów organicznych, E i P. Zbadano, że pestki grejpfrutów zwalczają wolne rodniki, przeciwdziałają żylakom i sklerozie.

17

Kolejne warzywo, któremu warto się przyjrzeć: czosnek nie tylko odgania wampiry, ale ma działanie antybakteryjne i wzmacnia odporność. Jest bardzo popularną przyprawą, która w sproszkowanej postaci nie spełnia swoich podstawowych funkcji poza smakowymi. W badaniach przeprowadzonych na szczurach udowodniono, że czosnek zwalcza zły cholesterol.

Należy pamiętać że warzywa i owoce powinny stanowić wysoki procent całej naszej diety jednak jej nie zastępować w pełni. Dostarczają one naszemu organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, przyspieszają przemianę materii, poprawiają przewodnictwo nerwowe i przede wszystkim dobrze smakują… Najwięcej wartości mają w nieprzetworzonej formie. Jeśli dodamy do tego spożywanie małych posiłków, ubogich w cukry, o niskiej zawartości kwasów nasyconych, niskim współczynniku glikemicznym, łatwo strawnych i naturalnych to sukces długowieczności gwarantowany. Zdrowe odżywianie powinno stać się w naszym życiu regułą, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

[php snippet=54][php snippet=55]
Agata Wolfowicz
Redaktor | Website | + posts

Zajmuje się dziennikarstwem, grafiką i popularyzowaniem zdrowego stylu życia. Od lat poszerza swoją wiedzę o tym, jak żyć i odżywiać się zdrowo. Ma nadzieję, że lektura strony dobrana-dieta.pl przyczyni się do popularyzacji zdrowia wśród czytelników i pozwoli im stawiać kolejne kroki ku zdrowiu oraz wymarzonej sylwetce.

Leave a Comment

You may also like