Spis tresci
Jest to zbiór zaleceń w sposobie odżywiania, pomagający walczyć z problemami zdrowotnymi. Oczyszcza również organizm z toksyn. Może być też przydatna w trakcie spalania nadmiernej tkanki tłuszczowej.
Dieta SCD (Specific Carbohydrate Diet)
Została opracowana w pierwszej połowie dwudziestego wieku i do tej pory istnieje w niezmieniona wersji. Opracował ją dr Sidney Valentine Hass z USA, dla chorej córki swoich znajomych, która cierpiała na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, miała też ataki padaczki. Po tygodniu stosowania diety ataki padaczki ustąpiły, a po dwóch latach nie było już żadnego objawu choroby. Ze wszystkich składników naszej diety węglowodany mają największy wpływ na florę bakteryjną w jelitach, a ta z kolei wpływa na stan naszego zdrowia. Większość jelitowych mikrobów potrzebuje węglowodanów, żeby przeżyć. Prowadzi to do powstawania szkodliwych kwasów i toksyn niszczących jelita. Na tej zasadzie pracuje właśnie SCD – poprzez ograniczenie dostarczania węglowodanów do organizmu.
Im prostsza struktura węglowodanów tym łatwiej ciało je trawi i absorbuje. Monosacharydy (cukry proste) nie wymagają rozbijania przez enzymy trawienne, by mogły być zaabsorbowane przez organizm. Dieta zakłada wyeliminowanie cukrów złożonych i zastąpienie cukrami prostymi z owoców, warzyw czy miodu, które są szybko wchłaniane przez organizm. Ważne jest też skupieniu się na dokładnym przeżuwaniu posiłków i powolnym jedzeniu. Pomaga to układowi pokarmowemu w dokładnym trawieniu. Dieta odtruwa organizm z toksyn. Sprawdza się przy schorzeniach układu pokarmowego, między innymi celiakii i nietolerancji glutenu.
Zasady przy diecie:
- żuć dokładnie jedzenie, jeść powoli
- odpocząć kilka minut przed i po posiłku
- jeść w wygodnej pozycji siedzącej
- jeść przede wszystkim świeże warzywa (gotowane na parze) i owoce
- po kolacji pić herbatki ziołowe
Pokarmy zabronione – (przykłady):
- cukry – cukier, inne przetworzone cukry
- ziarna – kukurydza, pszenica, jęczmień, orkisz, amarantus i inne
- zabronione pokarmy skrobiowe (m.in. ziemniaki, pasternak)
- każde mięso przetworzone (jeśli już kupi się gotowe produkty trzeba mieć pewność, że nie zawierają soi, kukurydzy, cukru, skrobi itp.)
- nabiał (mleko, śmietana, twaróg) – dozwolony jogurt (najlepiej własnej roboty)
- niektóre sery (z dużą zawartością laktozy)
- czekolada, lody
- chleb
- makarony
- majonezy
- margaryny
- oleje sojowy, rzepakowy
Pokarmy dozwolone (przykłady):
- z cukrów – miód (tylko surowy, nie podgrzewany), niektórzy mogą go nie tolerować
- większość warzyw
- niektóre strączkowe
- mięso – nie przetworzone
- wszystkie naturalne sery, jogurt własnej produkcji
- większość owoców
- orzechy
- oliwa z oliwek, olej kokosowy, lniany (najlepsze tłoczone na zimno)
- masło
- jaja
Dozwolono pokarmy to te, które człowiek spożywał zanim rozwinęło się rolnictwo. Dieta taka opierała się główni na: mięsie, rybach, jajkach, roślinach, orzechach i owocach (z niską zawartością cukru). Nasza obecna dieta bazująca na spożywaniu cukrów złożonych i chemicznych dodatków do żywności spowodowała olbrzymi wzrost różnego rodzaju chorób. Najprościej mówiąc, to nie zdołaliśmy się jeszcze do niej zaadoptować. Najlepiej więc w takiej sytuacji pozostawać na diecie z której jako ludzie wyewoluowaliśmy.
Przykładowy schemat diety Hassa:
Po przebudzeniu wypij 2 szklanki wody. Do jednej z nich wyciśnij sok z połówki cytryny. Uaktywni to soki trawienne. Powinno się wypijać 6 szklanek wody dziennie.
Śniadanie:
Pół godziny po wypiciu porannej porcji wody zjedz świeży owoc (banan, jabłko, gruszka). 15 do 30 minut później zjedz miskę ugotowanych ziaren brązowego ryżu, kaszy gryczanej. Do smaku można dodać 2 łyżkami soku owocowego lub 1 łyżeczką mieszanki oleju z masłem. Aby skomponować taką mieszankę, wymieszaj 0,5 szklanki oliwy z oliwek, oleju lnianego (lub inny dopuszczalny w diecie) z 0,5 funta masła. Mieszankę przechowuje się w lodówce i stosuj się do 3 łyżeczek dziennie. Tłuszcze zawarte w tym kompleksie utrzymają twoje ciało w zdrowiu podczas oczyszczania organizmu z toksyn, a kwas masłowy i linolowy zawarte w maśle ochronią żołądek.
Drugie śniadanie:
Około 11 zjedz 300-400 g warzyw gotowanych na parze.
Obiad:
Jedna lub dwie średnie miski warzyw gotowanych na parze, (można dodać sól morską) tym razem z chudym mięsem lub rybą (rybę można upiec w folii). Mięso można zastąpić warzywami strąkowymi takimi jak (fasola, soczewica)
Kolacja:
Surówka z warzyw polana naszą mieszanką oleju z masłem.
Po kolacji pije się już tylko herbatki ziołowe.
Uwaga: Przez pierwsza parę dni można czuć osłabienie organizmu, jednak to minie. Dobre samopoczucie w ciągu dnia powinno pojawić się w trzecim lub czwartym dniu stosowania diety. Jeżeli w trakcie tej diety, zaczynasz czuć się słaby lub głodny, można zjeść małą porcję białek w postaci mięsa (nieprzetworzone) lub warzyw strączkowych. Należy sprawdzić na liście produktów (podana w tekście) jego dopuszczalność w diecie.
[php snippet=54][php snippet=55]Agata Wolfowicz
Zajmuje się dziennikarstwem, grafiką i popularyzowaniem zdrowego stylu życia. Od lat poszerza swoją wiedzę o tym, jak żyć i odżywiać się zdrowo. Ma nadzieję, że lektura strony dobrana-dieta.pl przyczyni się do popularyzacji zdrowia wśród czytelników i pozwoli im stawiać kolejne kroki ku zdrowiu oraz wymarzonej sylwetce.