Ile można schudnąć dzięki diecie 1200 kcal?

By
Czas czytania 6 Minut

Koncepcja diety 1200 kcal zyskała sporą popularność w ostatnich latach. Spożycie ograniczonej liczby kalorii dziennie ułatwia utratę masy ciała. Co więcej, idea diety to także picie większej ilości wody, a także unikanie pewnych pokarmów oraz włączenie ćwiczeń fizycznych.

Jest to nic innego jak dieta ograniczająca spożycie kalorii do 1200 kcal dziennie, co powoduje utratę wagi w ciągu miesiąca stosowania. Z założenia jest przeznaczona dla zachowania prawidłowej masy ciała przez osoby o małej aktywności fizycznej. Dlatego inna jej nazwa to dieta biurowa.

Ile kalorii powinienem jeść, aby schudnąć?

Wiele osób chciałoby trwale zrzucić zbędne kilogramy, by cieszyć się ładną sylwetką. Takim osobom zależy, aby utrata masy ciała nie była związana z koniecznością przeprowadzania głodówki. W zasadzie całość procesu odchudzającego opiera się na prostej zasadzie – „aby schudnąć, należy jeść mniej kalorii”. W takim razie warto wiedzieć, ile kcal dziennie możesz spożyć, aby schudnąć.

Niestety obserwując trendy we współczesnym świecie, można stwierdzić, że ilość spożywanych kalorii wzrasta. Wiąże się to ze wzrostem wskaźnika otyłości wśród społeczeństwa.

Jak działa dieta 1200 kcal? Przez kogo może być stosowana?

Taką dietę może zastosować większość ludzi. Może ona okazać się trafnym wyborem dla osób niemających czasu na gotowanie, a nawet niekiedy niemogących sobie pozwolić na spokojne zjedzenie obiadu. Należy pamiętać, że dieta powinna opierać się na zbilansowanych i mało przetworzonych produktach, co pozwala na chudnięcie w zdrowym dla organizmu tempie.

Wady i zalety diety 1200 kcal.

Zapomnij o głodzeniu się!

Możesz jeść różnorodne pokarmy, a co za tym idzie nie wyniszczać organizmu. Co więcej, stopniowa utrata wagi pozwala na normalne codzienne funkcjonowanie oraz zminimalizowanie efektu jojo, czyli powrotu do dawnej wagi po zakończeniu diety.

Ponieważ dawka 1200 kcal nie wystarcza, aby w pełni pokryć potrzeby energetyczne dorosłego człowieka, organizm korzysta ze zgromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej. W trakcie takiej diety nie są dostarczane wszystkie potrzebne substancje odżywcze. Niestety może objawiać się to problemami z koncentracją, uczuciem senności, nerwowością i podatnością na stres.

Jeśli w trakcie stosowania diety napotkałeś problemy zdrowotne, takie jak: zawroty głowy albo zasłabnięcia, to powinieneś ją przerwać i skontaktować się z lekarzem.

Jakie pokarmy spożywać na diecie 1200 kcal?

Pamiętaj, że dieta wymaga rezygnacji z tzw. pustych kalorii. Są one obecne w słodyczach, chipsach, fast-foodach, alkoholu i nadmiernie tłustych potrawach. Takie „puste kalorie” powinny być zastąpione przez zdrowe węglowodany: pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony, brązowy ryż. Dodatkowo w jadłospisie muszą znaleźć chude mięso, ryby, gotowane jajka oraz świeże warzywa (mogą być także gotowane na parze).

Najlepiej jest zrezygnować z alkoholu, tłustych serów, produktów zawierających białą mąkę i cukier.

Posiłki przygotowuj, gotując, dusząc, piekąc bez użycia tłuszczu lub z tylko niewielką jego ilością. Korzystaj wyłącznie z najlepszych olejów i oliw tłoczonych na zimno. Smak potrawom nadadzą przyprawy ziołowe. Trzy razy w tygodniu zamiast chudego mięsa jedz ryby.

Uważaj na ostre przyprawy, które pobudzają apetyt. Posiłki powinny być spożywane co 2 – 3 godziny, ostatni zaś nie mniej, niż 2 godziny przed snem. Pomiędzy posiłkami powinieneś pić niegazowaną wodę, soki warzywne, herbaty ziołowe lub owocowe. Codziennie przeznaczaj co najmniej 30 minut na spacer lub prostą gimnastykę.

Jedz zdrowe przekąski.

Wybieraj warzywa. Możesz przygotować sobie marchewkę, paprykę albo ogórki pokrojone w słupki i trzymane w lodówce. Spożywaj je, kiedy poczujesz głód. Jedz owoce o niskiej zawartości cukru jak na przykład maliny albo jeżyny. W raczej nielicznych sytuacjach możesz pozwolić sobie na kostkę gorzkiej czekolady o 70% lub więcej zawartości kakao. Jeśli czujesz uporczywy głód, możesz sięgnąć po wodę.

Jakie są efekty stosowania diety 1200 kcal?

Badania wykazały, że spożycie takiej ilości kalorii pozwala na bezpieczną utratę tkanki tłuszczowej. Optymalny czas trwania diety to miesiąc, choć można zakończyć ją nawet po tygodniu. Jeżeli osiągnąłeś swój cel i zrzuciłeś zbędne kilogramy, to staraj się zachować zdrowy styl odżywiania i nie rezygnuj z systematycznego wysiłku fizycznego. Dzięki temu możesz zyskać dobre samopoczucie i efekt wzmocnienia organizmu.

Zaprzestanie diety wiąże się z odpowiednią kolejnością dostarczania posiłków. Najlepiej rozpocząć od zwiększania spożycia produktów zawierających pełnowartościowe białko: chudego mięsa, ryb, nasion roślin strączkowych, przetworów mlecznych. Następnie wprowadzaj węglowodany złożone dostarczane z ciemnym pieczywem, grubymi kaszami, brązowym i dzikim ryżem oraz makaronami. Na samym końcu powinny zostać wprowadzone tłuszcze.

Całym sekretem powodzenia diety jest powolne wychodzenie z niej. W najlepszym przypadku powinno ona zajmować tyle czasu, ile zajmuje odchudzanie. Dzięki stopniowemu zwiększaniu ilości przyjmowanych kalorii nie pojawi się niechciany efekt jo-jo.

Krótkie rady pomocne podczas stosowania diety.

  • Przez kilka dni zapisuj wszystkie swoje posiłki, wtedy zorientujesz się, ile średnio kalorii spożywasz.
  • Korzystaj z tabel przeliczeniowych kalorii dostępnych w internecie.
  • Wyeliminuj z diety wszelkie napoje gazowane i alkohol.
  • Ogranicz kawę i czarną herbatę (wybieraj herbatę zieloną).
  • Pij dużo niegazowanej wody (ok. 2 litry dziennie).
  • Przy diecie niezbędny jest wysiłek fizyczny (najlepiej taki, który jest dla nas przyjemny).
  • Ogranicz owoce, mają wysoką zawartość węglowodanów.
  • Pamiętaj, że przy każdej diecie najważniejsze jest nastawienie. Pomyśl, dlaczego chcesz schudnąć i przypominaj sobie o tym wtedy, kiedy będziesz miał ochotę na jakąś zachciankę np. coś słodkiego.

Opinie znalezione na forach internetowych

Dieta 1200 kcal została stworzona, aby pomóc ludziom łatwo chudnąć. Jest znana od lat i działa doskonale. Myślę, że ponad 90% osób, które jej próbowały, schudły bez większego wysiłku.
Uwielbiam dietę 1200 kcal. U mnie działa bardzo dobrze. Większość ludzi je zbyt dużo, dlatego ma tendencję do tycia. Dzięki diecie czuję się dobrze. Stosuję ją już dwa tygodnie.
Jestem na diecie 1200 kalorii i muszę powiedzieć, że daje mi dużo energii do pracy.
Dietę 1200 kcal stosuję od 2 tygodni i zdecydowanie mogę powiedzieć, że ona jest super. Wyrównuje mój apetyt i pokazuje mi, jak kontrolować spożycie kalorii, szczególnie gdy mam pod ręką jedzenie.
Dieta 1200 kcal towarzyszy mi od 3 tygodni i bardzo mi się podoba. Pomaga mi stopniowo zmniejszać wagę ciała. Nigdy nie sądziłem, że będzie tak łatwa do przestrzegania, więc według mnie jest to jedna z najlepszych diet w historii!
Na początku byłam trochę sceptycznie nastawiona do tej diety. Czyż 1200 kcal nie jest zbyt małą ilością kalorii? Jednak po przeczytaniu jej opisu i wypróbowaniu na sobie odkryłam, że ta dieta naprawdę działa. Moja waga spadła, a ja czuję się świetnie!
Korzystam z tej diety od dwóch tygodni i już widzę realne rezultaty i zmiany w moim organizmie. Moje ubrania chyba leżą lepiej niż wcześniej, a moja skóra jest bardziej promienna i gładka. Nigdy nie czułam się tak dobrze w moim ciele 🙂
Próbowałem wielu diet, aby schudnąć i ta jest jedyną dietą, która mi się podoba. Pozwala zdrowo stracić na wadze w przeciwieństwie do innych diet, które mogą powodować zaparcia lub efekt jo-jo.
Przeczytałem artykuł i pomyślałem — OK. Bardzo spodobała mi się treść, ponieważ dała mi do zrozumienia, jak mogę bezpiecznie schudnąć. Obecnie stosuję dietę 1200 kcal i schudłem 3 kg w ciągu 18 dni. Najważniejszą rzeczą jest to, że nie muszę dokonywać ogromnych wyrzeczeń w swoim życiu tak jak w przypadku innych diet. Jest ona bardzo łatwa do stosowania.

FAQ

[php snippet=54]

[php snippet=55]
Agata Wolfowicz
Redaktor | Website | + posts

Zajmuje się dziennikarstwem, grafiką i popularyzowaniem zdrowego stylu życia. Od lat poszerza swoją wiedzę o tym, jak żyć i odżywiać się zdrowo. Ma nadzieję, że lektura strony dobrana-dieta.pl przyczyni się do popularyzacji zdrowia wśród czytelników i pozwoli im stawiać kolejne kroki ku zdrowiu oraz wymarzonej sylwetce.

Leave a Comment

You may also like