Dieta mikrobiotyczna

By
Czas czytania 4 Minut

Co to jet makrobiotyka i czym się zajmuje?

Makrobiotyka to styl życia polegający na przestrzeganiu odpowiedniej diety. Zajmuje się zdrowiem i długowiecznością poprzez badanie i rozumienie współzależności między ludźmi a pożywieniem, sposobami życia a środowiskiem, w którym żyjemy.

Określenie „makrobiotyka” wywodzi się z języka greckiego “macro” (duży, długi) + “bios” (życie). Słowo zostało sformułowane przez Christopha Wilhelma Hufelanda z Niemiec, w jego książce”Makrobiotyka, albo Sztuka Rozszerzania Ludzkiego Życia”.

Rozwój współczesnej makrobiotyki przypisuje się japońskiemu filozofowi i pisarzowi George Ohsawa, żyjącemu na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, który połączył tradycyjną zachodnią makrobiotykę z medycyną wschodu. Sam jako młody człowiek chorował na gruźlicę i owrzodzenie przewodu pokarmowego. Dzięki diecie wyzdrowiał. Mawiał “Jesteś tym co jesz”. Współcześnie, jeden z jego uczniów, Michio Kushi, opracował zalecenia dotyczące sposobu życia i żywienia dla ludzi żyjących w umiarkowanym klimacie geograficznym.

Dlaczego warto odżywiać się zgodnie z zaleceniami diety makrobiotycznej?

40

Makrobiotyka opiera się na poglądzie, że ludzie to część środowiska, w którym żyją i poddawani są jego wpływom poprzez pożywienie, codzienne społeczne interakcje, miejsce geograficzne i klimat.

Podejście makrobiotyczne podkreśla szczególną rolę spożywanego pożywienia i prowadzenie zdrowego trybu życia, tak by przez odpowiedni dobór pokarmów utrzymać w organizmie prawidłową równowagę kwasowo-zasadową. To, co wybieramy do jedzenia i picia oraz jaki tryb życia prowadzimy, ma podstawowe znaczenie dla naszego zdrowia.

Makrobiotyka niesie pomoc, w uniknięciu skutków życia w skażonym środowisku. Podaje reguły zestawiania składników naszego codziennego menu, aby z jednej strony dostarczyć człowiekowi wszystkie składniki odżywcze, a z drugiej uruchomić skuteczny proces odtruwania organizmu.

Dieta makrobiotyczna opiera się na założeniu, że żywność podzielić można na dwie zasadnicze części: Yin i Yang. Część Yin reprezentuje pierwiastek żeński, ma charakter odprężający i chłodzący. Jest energią skierowaną na zewnątrz, odpowiada za: ekspansję, rozluźnienie, pasywność, zimno, ciemność oraz smak słodki. Pierwiastek Yang to pierwiastek męski z energią skierowaną do wewnątrz, powodującą: jasność, ciepło, wzmocnienie, agresywność oraz smak słony.

Zasadą kuchni makrobiotycznej jest zrównoważenie pożywienia typu Yin i Yang, ponieważ tylko dzięki proporcjonalnemu doborowi możemy zachować zdrowie.

Makrobiotyka niczego nie zakazuje w stanowczy sposób. Uczy nas byśmy intuicyjnie dostrzygali, co należy i kiedy jeść, w zależności od naszej kondycji, warunków w jakich żyjemy i rodzaju wykonywanej pracy. Przykładowo osoba pracująca umysłowo potrzebuje mniej produktów typu Yin, niż osoba pracująca fizycznie.

Makrobiotyk przyjmuje chorobę jako oznakę poprawy zdrowia, proces wydalania z organizmu toksyn nagromadzonych przez lata w wyniku nieprawidłowej diety.
Na świecie istnieje wiele ośrodków makrobiotycznych. W Polsce działają w znacznie mniejszej skali i zakresie. Dietę makrobiotyczną stosuje Madonna, dlatego znana jest pod nazwą – dieta Madonny.

Co i ile można jeść w diecie makrobiotycznej?

  • Pełne zboża powinny stanowić 50-60% dziennego pożywienia
  • Zupy warzywne na wodzie mogą być konsumowane raz dziennie, po jednym talerzu
  • Warzywa – 20-25% dziennego pożywienia
  • Warzywa strączkowe – 5-10% dziennego pożywienia
  • Ryby należy ograniczyć do kilku razy w tygodniu
  • Nasiona i orzechy – jako przekąską, jeść z umiarem
  • Desery niskokaloryczne – rzadko
  • Stosowanie wyłącznie roślinnych tłuszczów – w ilości około 1 łyżki oleju dziennie
  • Napoje należy pić w małych ilościach – 15-20 minut po posiłku
  • Nie łączenie produktów białkowych z węglowodanowymi
  • Zachowanie odstępu między posiłkami 2-3 godziny
  • Jedzenie 4 do 5 posiłków dziennie
  • Dokładne przeżuwanie pokarmów – powoduje wydłużenie czasu jedzenia i zapobiega przejadaniu się
  • Ostatni posiłek spożywany 3 godziny przed snem
67

>Makrobiotyka dopuszcza jedzenie drobiu, ryb gotowanych, jaj zapłodnionych, serów białych i żółtych, mleka, zwłaszcza koziego. Osoby, które z różnych powodów nie mogą obyć się bez mięsa powinny wyeliminować najbardziej zakwaszające organizm mięso wieprzowe i wędliny. Mleko krowie lepiej spożywać na kwaśno.

Napoje, które można pić to: woda źródlana, studzienna, kawy zbożowe i niearomatyzowane herbaty ziołowe; rzadziej herbata zielona, soki owocowe i warzywne, mleko sojowe, piwo i wino. Unikać należy picia czarnej herbaty, kawy, lemoniady, koktajli mlecznych i mocnych alkoholi. Wskazane jest jedzenie owoców i warzyw sezonowych z ekologicznych upraw, nie jedzenie sprowadzanych z dalekich krajów.

Dieta makrobiotyczna zwraca uwagę na wartości roślin dziko rosnących, które często są niedoceniane, stosuje też dużo rożnych ziół.

Ważne są przyprawy, gdyż podnoszą atrakcyjność smakową prostych potraw. Odpowiednia ilość soli z mikroelementami dodana do potrwa zwiększa siły odpornościowe organizmu. Używać powinno się soli morskiej lub kamieniej, warzona (rafinowana) nie ma żadnych wartości. Solenie pożywienia powinno być umiarkowane, aby nie stworzyć zapotrzebowania na cukier.

Dokładne przeżuwanie ułatwia organizmowi lepsze przyswajanie potrzebnych składników. Osoby skarżące się na awitaminozę i niedokrwistość powinny, nauczyć się prawidłowego jedzenia pokarmów.
Makrobiotyk pije tylko wtedy, kiedy ma pragnienie. W ciągu jednej doby nasz organizm traci ok. 2 litrów wody. Jeżeli w spożyciu przekraczamy tę ilość, uruchamiamy dodatkowy proces wydalania i przeciążamy nerki. Gdy nie odczuwamy pragnienia, nasz organizm nie potrzebuje wody. Ograniczenie w pożywieniu soli zmniejsza zapotrzebowanie na wodę.

Desery makrobiotyczne przygotowuje się rzadko, z okazji świąt lub zaproszonych gości. Jest to garść suszonych owoców lub jeden świeży owoc albo miseczka drobnych owoców.

Niektóre zalety i wady diety makrobiotycznej

Zalety:

  • dobroczynne działania diety na organizm ludzki, leży wiele chorób (np. nowotwory, AIDS, bezpłodność)
  • przyczynianie się do skutecznego zwalczania stresu oraz odpowiedniego wykorzystania czasu przeznaczonego na relaks
  • dieta smaczna, zdrowa, odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych
  • możliwość redukcji masy ciała około 3 – 4 kg w ciągu 10 dni
  • bogata w błonnik (zapobiega zaparciom)
  • wprowadzenie zdrowego przyzwyczajenia (jedzenie kolacji minimum 3 godz. przed snem)

Wady:

  • jadłospis mało urozmaicony (mogą wystąpić niedobory: białka, witaminy B12, D oraz żelaza)
  • osoby stosujące długo dietę makrobiotyczną mogą mieć problemy z dużą ilością sodu w organizmie
  • rezygnacja ze spożywania warzyw z rodziny psiankowatych: ziemniaków, pomidorów, bakłażanów, papryki
  • stosowana głównie w Azji, gdzie panuje inny klimat
  • nieprawidłowo skonstruowana może powodować różne dolegliwości (m. in. anemię, zmęczenie, osłabienie)
  • nie jest odpowiednia dla osób z osteoporozą, chorych na serce, mających problemy z przyswajaniem witamin, kobiety w ciąży i kobiet karmiących
  • wstrzymanie się od jedzenia w czasie choroby (sugerowany przez makrobiotyków sposób na szybsze wyjście z choroby)
[php snippet=54]

[php snippet=55]
Agata Wolfowicz
Redaktor | Website | + posts

Zajmuje się dziennikarstwem, grafiką i popularyzowaniem zdrowego stylu życia. Od lat poszerza swoją wiedzę o tym, jak żyć i odżywiać się zdrowo. Ma nadzieję, że lektura strony dobrana-dieta.pl przyczyni się do popularyzacji zdrowia wśród czytelników i pozwoli im stawiać kolejne kroki ku zdrowiu oraz wymarzonej sylwetce.

Leave a Comment

You may also like