Odpowiednio dobrana dieta kluczem do zdrowia

By
Czas czytania 3 Minut

Na zadawane w ankietach czy w sondażach opinii publicznej pytanie o najbardziej cenioną w życiu wartość, większość ludzi odpowiada bez wahania – “ZDROWIE”. Jak wskazują badania, za naszą kondycję zdrowotną w 16% odpowiadają dziedziczone cechy, w 21% środowisko przyrodnicze – głównie stan wody i powietrza, tylko w 10% opieka zdrowotna, natomiast aż w 53% nasz styl życia. Na niektóre z czynników wpływających na zdrowie, jak wymienione predyspozycje genetyczne, ale również wiek i płeć, nie mamy wpływu. W minimalnym też stopniu jesteśmy w stanie zapobiec destrukcyjnym oddziaływaniom cywilizacji.

Promieniowanie jonizujące i niejonizujące, powietrze zanieczyszczone emisjami przemysłowymi i samochodowymi, zły stan sanitarny wody pitnej, spowodowany zatruciem jej źródeł przez przemysł, rolnictwo i gospodarkę komunalną oraz hałas powyżej 65-ciu decybeli osłabiają barierę ochronną organizmu i przyczyniają się z czasem do różnego typu dolegliwości. Jak jednak wynika z przytoczonych danych, przede wszystkim my sami odpowiadamy za własną formę psychofizyczną. Siedzący tryb życia, uleganie nałogom i nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, to tylko niektóre z grzechów przeciwko zdrowiu. Decydujące jednak, zdaniem lekarzy, znaczenie dla zapobiegania chorobom ma 

45

SPOSÓB ODŻYWIANIA

A jak się odżywiamy?

Spożywamy więcej kalorii niż jesteśmy w stanie spalić, jemy tłusto i słodko, pijemy za mało czystej wody, a korzystamy w nadmiarze z używek. Kupujemy również zbyt dużo żywności wysoce przetworzonej, półproduktów i dań gotowych zawierających barwniki, substancje zapachowe i smakowe, przeciwutleniacze i stabilizatory oraz szereg innych konserwantów ukrytych pod symbolem E. Ponadto żywimy się w barach typu fast food, jadamy zbyt mało owoców, warzyw i błonnika. Większość konsumowanych na co dzień produktów mlecznych, mięsnych i roślinnych nie jest wyrobem ekologicznym, ale masową produkcją powstałą przy użyciu nawozów, środków ochrony roślin, antybiotyków i hormonów wzrostu.

Pożywienie, którego funkcją jest dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych koniecznych do wzrostu i odnowy komórek i które stanowią źródło energii zasilającej organizm, przynosi niestety, wraz z wodą pitną, aż 90% wszystkich trucizn, jakie dostają się do naszego organizmu. Nie bez znaczenia jest też fakt nadużywania leków i parafarmaceutyków. Polacy biją światowy rekord w ilości zażywanych tabletek przeciwbólowych ! Lekarstwa zapisywane przez lekarzy różnych specjalności i na różne choroby, a stosowane jednocześnie, wchodzą ze sobą w interakcje, jak również wywołują skutki uboczne np. uczulenia.

Po pierwsze

– organy takie jak wątroba, nerki czy jelita, mające za zadanie oczyszczać organizm z toksyn i złogów oraz wydalać produkty uboczne przemiany materii są, przez niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz złą jakość pożywienia, przeciążone. W rezultacie, w ciągu 10 lat, w mikrokosmkach jelita cienkiego umożliwiających absorbcję substancji pokarmowych do krwi, gromadzi się od 1 do 1,5 kg złogów i toksyn. Poza tym, komórki, które nie otrzymują wszystkich niezbędnych do odbudowy substancji, tworzą kolejne, coraz gorsze generacje niedożywionych komórek. U osób w wieku 50-60 lat niedożywienie komórek może sięgać nawet 60%.

Po drugie

– coraz więcej wśród nas “puszystych”! Dane statystyczne są alarmujące: 65% Polaków – częściej kobiety niż mężczyźni – ma nadwagę, z czego 1/3 to osoby otyłe, a więc takie, których wskaźnik BMI (liczony jako iloraz wagi w kg. i kwadratu wzrostu w m) przekracza 30, podczas gdy norma zawiera się w przedziale 21-25.

Na świecie MILIARD! ludzi waży zbyt dużo, w tym trzysta milionów zaliczono do chorobliwie otyłych. Osoby otyłe częściej chorują na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca. Zbyt duża masa ciała powoduje zmiany zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa i kończyn dolnych, a także żylaki. Z kolei u kobiet otyłych wyższe jest prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy pęcherzyka żółciowego, zaburzeń hormonalnych i powikłań ciąży. Wspomniane wcześniej niedożywienie komórkowe i zanieczyszczenie organizmu truciznami również prowadzą od sporadycznych dolegliwości jak bóle głowy, poprzez nasilające się reakcje alergiczne, aż do przewlekłych schorzeń układu oddechowego  (np. astma) i krążenia oraz chorób nowotworowych, w tym najczęściej układu pokarmowego.

Uzmysłowienie sobie zagrożeń, jakie dla człowieka niesie współczesny świat i tego jak bardzo my sami, poprzez własne wybory, wpływamy na jakość egzystencji własnej i naszych bliskich jest często pierwszym krokiem na drodze do zmian. Świadomość prowadzi do pragnienia zmiany życia na lepsze, a wola do decyzji i konsekwencji działania, a to wszystko łącznie daje skuteczne odchudzanie .

Warto więc odrzucić nałogi, oczyścić i odżywić ciało, zrzucić nadwagę i zmienić nawyki. Zysk gwarantowany!

[php snippet=54][php snippet=55]
Agata Wolfowicz
Redaktor | Website | + posts

Zajmuje się dziennikarstwem, grafiką i popularyzowaniem zdrowego stylu życia. Od lat poszerza swoją wiedzę o tym, jak żyć i odżywiać się zdrowo. Ma nadzieję, że lektura strony dobrana-dieta.pl przyczyni się do popularyzacji zdrowia wśród czytelników i pozwoli im stawiać kolejne kroki ku zdrowiu oraz wymarzonej sylwetce.

Leave a Comment

You may also like