Dieta przy nietolerancji laktozy

By
Czas czytania 2 Minut

Laktoza jest cukrem występującym w mleku krowim, trawiona jest w jelicie cienkim przy udziale enzymu zwanego laktazą.  Gdy organizm nie produkuje tego enzymu lub produkuje go za mało laktoza nie jest trawiona i przechodzi do jelita grubego, gdzie ulega fermentacji pod wpływem bakterii, wywołując biegunkę, bóle i wzdęcia.

Występują 3 rodzaje nietolerancji laktozy:

  • pierwotna – może pojawić się w każdym wieku i trwa aż do śmierci, organizm co roku wytwarza coraz mniej enzymu laktazy,
  • wtórna – spowodowana jest przebytą chorobą lub ubocznym działaniem leków (aspiryny, antybiotyków, środków przeciw zapalnych}, które niszczą błonę śluzową jelita cienkiego co hamuje produkcję laktazy na wiele tygodni. Nietolerancja wtórna przechodzi po pewnym czasie.
  • wrodzona – nietolerancja występuje najrzadziej, pojawia się zaraz po porodzie i spowodowana jest defektem genetycznym, w wyniku jakiego jelito cienkie w ogóle nie produkuje laktazy. Ujawnia się ona w pierwszym tygodniu życia, spożycie laktozy wywołuje u noworodków groźną biegunkę, która prowadzi do odwodnienia. Noworodek musi przejść na preparaty mleko zastępcze nie zawierające laktozy.

Objawy nietolerancji laktozy:

  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • wzdęcia,
  • odbijanie.

Jeżeli takie objawy pojawia się po spożyciu nawet niewielkiej ilości mleka, sera, lodów to mamy do czynienia z nietolerancją pierwotną.

Jeżeli takie objawy pojawia się po przebytej chorobie lub zażywaniu leków to mamy do czynienia z nietolerancją laktozy wtórną.

Jeżeli natomiast takie objawy pojawia się u dziecka po urodzeniu to mamy do czynienia z nietolerancją wrodzoną.

[the_ad id=”1622″]

Właściwe odżywianie przy nietolerancji pierwotnej laktozy opiera się na zmniejszeniu spożywania lub całkowitej eliminacji z jadłospisu produktów zawierających laktozę. Niektórzy chorzy dobrze tolerują niewielkie ilości produktów mlecznych przy jednoczesnym zażywaniu tabletek z brakującym enzymem laktazą. A także jedzą produkty mleczne zawierające żywe kultury bakterii obniżające poziom laktozy są to: maślanka, kwaśna śmietana, jogurty, sery pleśniowe i są lepiej przyswajalne niż mleko.

W nietolerancji wtórnej chorzy otrzymują produkty zastępcze, głównie na bazie soi.

U dzieci chorujących na nietolerancję wrodzona całkowicie eliminuje się z jadłospisu mleko i jego przetwory i stosuje się suplementację wapniem.

Dietetycy układają jadłospis z produktów nie zawierających mleka, a bogatych w wapń, są to:

  • ciemnozielone jarzyny,
  • sardynki,
  • twaróg sojowy tofu,
  • warzywa strączkowe.

Jednak u większości dzieci nietolerujących w ogóle laktozy niewielkie ilości mleka i przetworów mlecznych nie powodują w ogóle objawów chorobowych.

Aby sprawdzić czy dziecko toleruje niewielkie ilości mleka należy przeprowadzić test określający jego próg tolerancji. Polega on na tym, że najpierw całkowicie eliminuje się z diety produkty zawierające laktozę, a następnie podczas posiłku podaje się dziecku ½ lub ¼ filiżanki mleka do wypicia i sprawdza czy nie wystąpią objawy nietolerancji.  Warto pamiętać o tym ,że niektóre dzieci lepiej przyswajają kakao na mleku niż samo mleko.

[php snippet=54][php snippet=55]
Agata Wolfowicz
Redaktor | Website | + posts

Zajmuje się dziennikarstwem, grafiką i popularyzowaniem zdrowego stylu życia. Od lat poszerza swoją wiedzę o tym, jak żyć i odżywiać się zdrowo. Ma nadzieję, że lektura strony dobrana-dieta.pl przyczyni się do popularyzacji zdrowia wśród czytelników i pozwoli im stawiać kolejne kroki ku zdrowiu oraz wymarzonej sylwetce.

1 Comment
  1. Czy ktoś z Was wypróbował Lactaza Prebi – podobno świetnie niweluje objawy nietolerancji i jest dodatkowo z prebiotykiem, który ma korzystny wpływ na trawienie.

Leave a Comment

You may also like